Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Goleniowie zaprasza na spotkanie literackie z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim.
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski od wczesnej młodości związany był z ruchem oazowym. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Krakowie. Działał w Studenckim Komitecie Solidarności. Przez całe lata osiemdziesiąte represjonowany przez SB. Dwukrotnie ciężko pobity przez funkcjonariuszy w roku 1985 – w Wielką Sobotę w rodzinnej kamienicy, w klasztorze Sióstr Miłosierdzia Bożego. Historia życia ks. Tadeusza stała się kanwą filmu pt.: „Zastraszyć księdza”. Współzałożyciel Fundacji im. św. Brata Alberta, zajmującej się pomocą osobom upośledzonym, prowadzącą schronisko w podkrakowskich Radwanowicach. Obecnie jest prezesem Fundacji.
Spotkanie z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim to m. in.: opowieść o swoim życiu, o kresowych, polsko-ormiańskich korzeniach, o powołaniu i pobycie w seminarium, o współpracy z opozycją antykomunistyczną i dwukrotnym pobiciu przez „nieznanych sprawców”. Mówi o fascynacji światem osób niepełnosprawnych intelektualnie, wreszcie – o swoim zaangażowaniu w proces samooczyszczenia Kościoła. Ksiądz Tadeusz nazywa swoje życie „nielegalnym”, bo stale coś w nim robił „nie tak”, wykraczając poza ramy wyznaczone mu przez innych i angażując się w rozmaite działania bez formalnej zgody przełożonych. Wartka opowieść pogłębia obraz tego nietuzinkowego kapłana, który stał się w ostatnich latach bohaterem mediów i kojarzony bywa wyłącznie z tematem lustracji, chociaż w życiu starał się kierować ideałami Brata Alberta: ubóstwa, skromności i solidarności z najsłabszymi.
Miejsce spotkania: MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
ul. Konstytucji 3 Maja 26
Data spotkania: 3 września 2021 r.
godz. 17.00
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.
 

 

Aktualności i wydarzenia

  • Wszystkie
  • Aktualności
  • Dla Dzieci
  • Relacje
  • Zapowiedzi
  • Znani Goście
load more hold SHIFT key to load all load all